turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Polatoğlu vefat etti

admin 17.08.2021

 

İstanbul Kültür Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde uzun yıllar hizmet veren Yaşar Polatoğlu, 14 Ağustos 2021 Cumartesi sabahı vefat etti.

19 Mart 1950 yılında Van'da doğdu. Evli (Ayla) ve iki çocuk (Burçin ve Boronkay) babası olan Polatoğlu 1974';te Kabataş Erkek Lisesi, 1977'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakülteden 1980 yılında yüksek lisans, 1983 yılında ise Prof. Dr. Suzan KAHRAMANER danışmanlığında tamamaladığı "An Investigation on Subclasses of Alpha-Convex Functions" adlı tez ile doktora derecesini almıştır. Aynı zamanda 1980-1983 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Kısa bir süre Bursa Uludağ Üniversitesi Matematik Bölümü’nde çalıştıktan sonra 1983-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü, 1996-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü ve 2001-2020 yılları arasında ise İstanbul Kültür Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Bölümü’nde görev yapmıştır. 9 yüksek lisans ve 6 doktora öğrencisine danışmanlık yapmıştır.

2007 yılında Japonya-Romanya-Türkiye işbirliğiyle birçok ülkeden matematikçinin katılımı planlanan ve her yıl bir ülkede düzenlenecek olan uluslararası GFTA (Geometric Function Theory and Applications) sempozyumunu başlatmışlardır. 2008 yılında Japonya’da kendisine üstün çalışmalarından dolayı Nishiwaki Matematik Ödülü verilmiştir. Ulusal ve uluslararası birçok dergide editörlük ve hakemlik yapmıştır. Türk Matematik Derneği üyesi olan Polatoğlu’nun Analiz ve Kompleks Fonksiyonlar Teorisi özellikle Yalınkat Fonksiyonlar alanında 100 ün üzerinde makale ve bildirisi vardır. Ayrıca Analitik Geometri, Diferansiyel Denklemler, Lineer Cebir, Kompleks Fonksiyonlar Teorisi ve General Mathematics adında 5 adet kitabı bulunmaktadır.

Gerek öğrencileri gerek meslektaşları tarafından çok sevilen bilim insanı Polatoğlu Bursa Uludağ Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde, art arda gelen kalp krizi, akciğer iltihabı, kan enfeksiyonu ve böbrek yetmezliğiyle kırk altı gün yoğun bakımda mücadele ettikten sonra 14 Ağustos 2021 cumartesi sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş ve Bursa Gemlik’deki Kurşunlu Köy Mezarlığı’na defnedilmiştir.

 


 İlgili Web Sayfası
 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır