Uluslararası Taşımacılık Türleri

Herkese merhaba. İktisat 1. sınıf öğrencisiyim. Finallerim geldi. Final notu yerine geçecek basit bir ödevim var. Ödevin konusu taşımacılık çeşitleri, hangi ülkeye hangi yollarla nasıl taşımacılık yapılır vs. Ben de ülke olarak Rusya’yı seçtim. Bu konuda bilgisi olanlar [URL=”https://rapidlogistics.com.tr/lokasyonlar/turkiye-rusya-nakliye/”]rusya nakliye[/URL] hakkında bana bilgi verebilir mi? Aşağıya ödevimde araştırdığım bir kısmı bırakıyorum, buna ekleyerek devam edeceğim. Bilgisi olanlar yorum yaparsa sevinirim.. Şimdiden teşekkürler.

1.1.Havayolu Taşımacılığı
Günümüzde havayolu taşımacılığı daha çok özellikli ürünlerin taşınmasında tercih edilmektedir. Bu ürünler arasında yaş sebze ve meyve, kesme çiçek gibi taşınmasında donanımlı araç gerektiren ürünler yer almaktadır.
Bu taşımacılık türünün seçilmesindeki en temel etken hız faktörüdür. Böylelikle depolama maliyetlerinde de düşüş söz konusudur. Diğer tercih nedenleri ise; sunulan hizmette sıfır hatanın hedeflenmesi, pazar değeri yüksek ürünler için güvenilir olması, ürünlerde kayıp ve fire oranlarının düşük olması, kayıp risk oranının düşüklüğü nedeniyle sigorta maliyetleri üzerinde olumlu etki yaratmasıdır.
Bunun yanında birim taşıma maliyetleri, diğer taşıma türlerine göre oldukça yüksektir. 500 kilometreden daha uzak mesafeler için elverişlidir. Hava alanlarının şehirden uzaklığı, depoların teknik yetersizliği ve yetersiz kapasite ile çalışmaları tercih edilirliğini azaltmaktadır.

1.2. Denizyolu Taşımacılığı
Taşıma faaliyetleri tarihsel olarak önce deniz yoluyla başlamıştır. Dünyanın ¾ ü sularla kaplı olup, tarihte ilk yerleşmeler su kenarlarında gerçekleşmiştir. Böylelikle taşımacılıkta ilk olarak denizyolu kullanılmıştır.
Uluslararası anlamda en yaygın kullanılan taşıma türüdür. Çok büyük miktardaki ürünler (kuru yük, likit ve gaz, ekonomik değeri az ürünler, hammaddeler) ile konteynerlenebilen ürünler denizyolu ile taşınır.
Dünya ticaretinin % 92’si deniz taşımacılığı ile gerçekleşmektedir. Denizyolu taşımacılığını tercih edilme nedenleri arasında öncelikli olarak düşük maliyetli ve güvenli olması yer almaktadır.
Taşıma sürelerinin uzunluğu, limanlarda yaşanan alt yapı yetersizliği, hava koşullarına bağlı olarak taşıma riski de denizyolu ile taşıma şeklinin olumsuzlukları arasında yer almaktadır.
Denizyolu kullanımının arttırılması için özellikle limanların altyapılarının iyileştirilmesi, karayolu ve demiryolu ile olan bağlantılarının arttırılması, bu doğrultuda gerekli olacak gemi sayısının karşılanması gerekmektedir.

1.3. Karayolu Taşımacılığı
Karayolu ile eşya taşımacılığı, gönderici ile taşıyıcı arasında yapılan sözleşme ve uluslararası [URL=”https://rapidlogistics.com.tr/hizmetlerimiz/kara-yolu-tasimaciligi/”]karayolu taşımacılığı[/URL] usul ve esasları çerçevesinde, belirli bir bedel karşılığında malların kapıdan kapıya şeklinde ifade edilen aktarmasız teslimini sağlayan, diğer taşıma türlerini de destekleyen taşıma türüdür. (Koban, Yıldırır; 2007)
Karayolu taşımacılığında kullanılan araçların ürünlere göre esneklik sağlayabilmesi, yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi, tarifeli yüklemelerin sıkça yapılabilmesi, kapıdan kapıya hizmet verilebilmesi ve kısa sevk süreleri olumlu yönleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra yüksek taşıma maliyetleri, kötü hava koşullarından kolaylıkla etkilenmesi, trafik ve çevresel faktörlerden etkilenmesi olumsuz yönleri arasında yer almaktadır.

1.4. Demiryolu Taşımacılığı
Yüksek ilk yatırım ve bakım maliyetlerine karşılık, işletim maliyetleri diğer taşıma türlerine göre oldukça düşük olduğundan, özellikle uzun mesafelerde ekonomik ve güvenli bir taşıma şeklidir. Genellikle devlet tarafından işletilmektedir.
Gelişmiş ülkelerde demiryolu taşımacılığının ayrı bir önemi vardır ve projeler karayolunun tamamlayıcı özelliği göz önüne alınarak hazırlanır. Demiryolu taşımacılığını diğer taşıma modlarına göre daha düşük maliyetli olması, karayollarının trafik yükünü azaltması, çevreye olan kirlilik maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

1.5. Boru Hattı Taşımacılığı
Boruyolu taşımacılığı on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru daha çok petrol ve doğalgaz taşımacılığında kullanılmıştır. Demiryolunda olduğu gibi bu taşıma türünde de ilk yatırım maliyeti yüksektir. Genellikle ham petrol, doğalgaz gibi likit ya da gaz halinde olan ürünler taşınmaktadır.
Boru hattı ile büyük miktarda sevkiyatların yapılabilmesi, diğer taşıma türlerine göre ekonomik ve güvenilir olması büyük avantaj sağlamaktadır. Fakat özellikli ürünlerin taşınması söz konusu olduğundan kısıtlı alanda hizmet vermesi eksi yönleri arasında yer almaktadır.

mervekeskin Acemi 15 Haziran 2020 tarihinde sordu. Kategorisi: Diğer.
Yorum Ekle

Sizin Cevabınız

Cevabınızı göndermekle gizlilik politikası ve hizmet koşullarını kabul etmiş olursunuz.