turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Mayıs 2015, 15:45


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On The Adaptive Solutions of Non-Linear Reactive Flows Using Discontinuous Galerkin Space Discretization

Murat Uzunca
Atılım University, Türkiye

Many engineering problems such as chemical reaction processes, heat conduction, nuclear reactors, population dynamics, porous medium in geosciences etc. are governed by coupled convection-diffusion partial differential equations (PDEs) with non-linear source or sink terms. It is a significant challenge to solve such PDEs numerically when they are convection/reaction dominated, and the standard Galerkin finite element methods (FEMs) are known to produce spurious oscillations, especially in the presence of sharp fronts in the solution, on boundary or interior layers. In this work, we solve such equations adaptively based on residual-based a posteriori error estimation using discontinuous Galerkin FEMs in space, in an accurate and efficient way. Theoretical a posteriori error bounds are also provided.
Nümerik Analiz İngilizce
FEF 404 - Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır