turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Nisan 2015, 15:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Yüksek Boyutlu Model Gösterilim Yöntemi ile Veri Modelleme

M. Alper Tunga
Bahçe ̧sehir, Türkiye

Yüksek Boyutlu Model Gösterilim (High Dimensional Model Representation) yöntemi verilen bir çok değişkenli fonksiyonu daha az değişkenli fonksiyonlara ayrıştırmayı ve bu az değişkenli fonksiyonların toplamı ̧seklinde yeniden ifade etmeyi hedefleyen bir algoritmaya sahiptir. Algoritmanın böl ve yönet felsefesi çok parametreye sahip günlük hayatın veri modelleme problemlerine matematiksel modeller uydurma konusunda çok etkili bir yaklaşımdır. Veri madenciliğinde sınıflandırma problemleri bu veri modelleme problemlerine örnektir ve genellikle çok fazla parametrenin modelin oluşturulmasında kullanılmasına gereksinim duyar. Elde edilen model, sınıf de ̆geri bilinmeyen durumların sınıf değerlerinin tahmin edilmesinde kullanılır. Bu sunumda; Yüksek Boyutlu Model Gösterilim yönteminin genel algoritması ve bir veri modelleme tekniği olarak sınıflandırma problemlerinde nasıl kullanıldığı aktarılacak, yöntemin çeşitli günlük hayat problemlerine uygulanması sırasındaki performansı ile ilgili elde edilen sonuçlar verilecektir. Sözü edilen günlük hayat problemleri; tip 2 diyabet hastalarının kullandığı ilaçların dozaj planlaması (Dosage Planning for Type 2 Diabetes Mellitus Patients), emboli tespiti (detection of embolism) ve telekom sektöründe abonesi olduğu şirketi terketme ihtimali olan müşterilerin belirlenmesi (detecting GSM churners) ̧seklindedir.
Modelleme ve Similasyon Türkçe
Matematik Mühendisliği, B326

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır