turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Mart 2022, 13:30


Bilkent Üniversitesi Topoloji Seminerleri

An Introduction to The Vietoris-Rips Complexes

Henry Adams
Colorado State University, Amerika Birleşik Devletleri

I will give an introduction to Vietoris-Rips complexes and their uses in applied and computational topology. If a dataset is sampled from some unknown underlying space (say a manifold), then as more and more samples are drawn, the Vietoris-Rips persistent homology of the dataset converges to the Vietoris-Rips persistent homology of the manifold. But little is known about Vietoris-Rips complexes of manifolds. An exception is the case of the circle: I will describe how as the scale parameter increases, the Vietoris-Rips complexes of the circle obtain the homotopy types of the circle, the 3-sphere, the 5-sphere, ..., until finally they are contractible. Much less is known about Vietoris-Rips complexes of spheres. I will also briefly explain how Vietoris-Rips complexes relate to generalizations of the Borsuk-Ulam theorem and to Gromov-Hausdorff distances between spheres. 


NOT: To request the event link, please send a message to cihan.okay@bilkent.edu.tr

Topoloji İngilizce
Zoom

botan 10.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır