turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Kasım 2021, 16:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Homotopy classification of operator solutions of linear systems

Cihan Okay
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

 Linear systems of equations over a finite field play an important role in quantum information theory. Instead of looking for solutions over the base field one can look for solutions (in a certain sense) over the unitary group, which are called operator solutions. The data of this system of equations can be expressed using a hypergraph and the operator solutions can be studied from a topological point of view by considering certain topological realizations of these hypergraphs. In this talk I will describe how homotopical methods provide a way to classify operator solutions of linear systems. Our basic approach is to interpret operator solutions as maps from a topological realization of the hypergraph to a certain classifying space first introduced by Adem-Cohen-Torres Giese.


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567 Passcode: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 03.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır