turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Mart 2021, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Galois Theory of Rational Maps

Özlem Ejder
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Let $f : P^1_K \to P^1_K$ be a rational map defined over a number field $K$. The Galois theory of the iterates $f_n = f \circ . . . \circ f$ has applications both in number theory and arithmetic dynamics. In this talk, we will discuss the various Galois groups attached to the iterates of f, namely arithmetic and geometric monodromy groups and Arboreal Galois representations. While providing a survey of recent results on the subject, we will also talk about joint work with I. Bouw and V. Karemaker on Dynamical Belyi maps.


NOT: Meeting ID: 917 3582 7843 Passcode: algebra

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 29.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır