turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Ocak 2021, 15:30


Mersin Üniversitesi Çarşamba Seminerleri

On a strong generalized topology with respect to the outer Lebesgue measure

Jacek Hejduk
Lodz University, Polonya

The classical density topology is the topology generated by the lower density operator connected with a density point of a set. One of the possible generalizations of the concept of a density point is replacing the Lebesgue measure by the outer Lebesgue measure. It turns out that the analogous family associated with such generalized density points is not a topology. In this case, one can prove that this family is a strong generalized topology. In the paper some properties of the strong generalized topology connected with density points with respect to the outer Lebesgue measure will be presented. Moreover, among others, some characterizations of the families of meager sets and compact sets in this space will be given

Topoloji İngilizce
Zoom meeting
İlgili Web Bağlantısı

mersin 26.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır