turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Aralık 2020, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On the Existence of a Self-Adjoint Hamiltonian for a Singular Interaction on Manifolds

Fatih Erman
İzmir Institute of Technology, Türkiye

According to the postulates of Quantum Mechanics, the dynamics of quantum systems are generated by a self-adjoint operator, namely Hamiltonian operator associated with the energy of the system. Dirac delta potentials are known as one class of singular interactions, which have many applications in various areas of physics. There are different mathematically rigorous approaches for the description of such systems by some self-adjoint Hamiltonian operator in $L^2(\mathbb{R}^n)$. In this talk, I would like to introduce the subject in a rather elementary way and briefly discuss such interactions in one dimension heuristically and from the Von Neumann's self-adjoint extension point of view. Then, I shall extend the same model onto the two and three dimensional Cartan-Hadamard manifolds with Ricci curvature bounded below by describing the system in terms of "limit" of resolvent of the regularized version of the initial singular Hamiltonian. This will be accomplished by the heat kernel defined on manifolds and its Li-Yau type of estimates.


NOT: Please contact the organizers for the seminar link.

Matematik İngilizce
Google Meet

7tepe 16.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır