turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Aralık 2020, 17:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On complex $4$-nets

Ali Ulaş Özgür Kişisel
Middle East Technical University, Türkiye

 Nets are certain special line arrangements in the plane and they occur in various contexts related to algebraic geometry, such as resonance varieties, homology of Milnor fibers and fundamental groups of curve complements. We will investigate nets in the complex projective plane $\mathbb{CP}^2$. Let $m\geq 3$ and $d\geq 2$ be integers. An $(m,d)$-net is a pencil of degree $d$ algebraic curves in $\mathbb{CP}^2$ with a base locus of exactly $d^2$ points, which degenerates into a union of $d$ lines $m$ times. It was conjectured that the only $4$-net is a $(4,3)$-net called the Hessian arrangement. I will outline our proof together with A. Bassa of this conjecture.


NOT: Please contact the organizers for the seminar link.

Matematik İngilizce
Google Meet

7tepe 08.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır