turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Nisan 2020, 16:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

Emergent Universe in the Braneworld Scenario

Yaghoub Heydarzade
Bilkent University, Türkiye

According to Padmanabhan’s proposal, the difference between the surface degrees of freedom and the bulk degrees of freedom in a region of space may result in the accelerating expansion of the Universe through the relation dV/dt = Nsur − Nbulk where V, Nbulk and Nsur are the Hubble volume, the degrees of freedom related to the energy inside the bulk and the surface area, respectively. In this talk, we introduce a generalization of Padmanabhan’s proposal in the context of braneworld models. Considering the modification of Friedmann equations arising from a general braneworld scenario, we obtain a correction term in Padmanabhan’s relation, denoting the number of degrees of freedom related to the extrinsic curvature of the four-dimensional brane. Then, we show that the first and second laws of thermodynamics are valid for this general braneworld scenario in the state of thermal equilibrium, and in the presence of confined matter fields to the brane with the induced geometric fluid.

NOT: Konuşma Internet üzerinden ve İngilizce yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin seminer tarihinden bir gün önce goncha@fen.bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermeleri rica olunur.

Analiz İngilizce
Online

admin 13.04.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır