turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Ekim 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Minimal generators of mapping class groups

Mustafa Korkmaz
METU, Türkiye

For a compact connected surface $S$, the mapping class group Mod$(S)$ is defined as the group of isotopy classes of orientation-preserving self-diffeomorphisms of $S$. This group plays a central role in low--dimensional topology, specifically on $3-$ and $4-$manifolds. Therefore, its algebraic structure is of interest. Every question about a given group may also be asked for Mod$(S)$: Is it finitely generated? finitely presented? What is its commutator subgroup? automorphism group? The purpose of this talk is to give various sets of generators, and the minimal number of generators satisfying certain properties: Dehn twists generators, torsion generators, involution generators and commutator generators. The talk will include some of our recent research.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır