turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Mayıs 2019, 15:00


Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Doktora Semineri

Dedekind-Eta Çarpımları Üzerine

Banu İrez Aydın
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Türkiye

Modüler formlar, matematiğin çeşitli dallarında ve hatta fizikte birçok uygulamaya sahiptir. Modüler formlar periyodik olduklarından, sayılar teorisi için mükemmel bir konu olur. Dedekind-eta fonksiyonu, modüler formlar için tıpkı kuadratik formlar ve Eisenstein serileri gibi güzel birer örnektir. Bu konuşmada, başta Ogasawara tarafından oldukça yeni bir tarihte yazılmış bir makale ve buna benzer başka makalelerdeki Dedekind-eta çarpımlarını göz önüne alarak, PARI/GP Cebir Programı’nda nasıl hesaplamalar yapabileceğimizi göstereceğiz ve bu makalelerdeki sonuçları doğrulayacağız. Diğer yandan Dedekind-eta çarpımlarıyla nasıl "hızlı" hesaplamalar yapabildiğimizi tartışmak istiyoruz. Bu konuda literatürde çok sayıda makale mevcut olup, bu hesapların hepsini birer örnek olarak düşünebiliriz.
Sayılar Teorisi Türkçe
Fen Edebiyat Fakültesi, F Blok, 3. Kat Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır