turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Nisan 2019, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Model Theory of Galois Actions

Piotr Kowalski
Wrocław University, Polonya

This is joint work with Özlem Beyarslan. For a fixed group G, we consider the actions of G on fields by field automorphisms. There is a very general notion (which I will explain) of an '' existentially closed '' action, which for the trivial group corresponds just to an algebraically closed field. It is an open and interesting problem, for which groups G, the class of such existentially closed actions is axiomatizable, that is a " model companion exists ". Generalizing the known results about finite and free groups, we showed (using Bass–Serre theory) that a model companion exists for finitely generated virtually free groups (Proc. London Math. Soc. (3) 118 (2019) 221–256). Time permitting, I will also discuss our work in progress about actions of divisible Abelian torsion groups.
Model Teori İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır