turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Nisan 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Model Based Inference using Ranked Set Samples

Könül Bayramoğlu Kavlak
Actuarial Science, Hacettepe University, Türkiye

This study develops statistical inference based on super population model in a finite population setting using ranked set samples (RSS). The samples are constructed without replacement. It is shown that the sample mean of RSS is model unbiased and has smaller mean square prediction error (MSPE) than the MSPE of a simple random sample mean. Using an unbiased estimator of MSPE, the paper also constructs a prediction confidence interval for the population mean. A small scale simulation study shows that estimator is as good as or better than simple random sample (SRS) estimator when the quality of ranking information in RSS is low or high, respectively, and the cost ratio of obtaining a single unit in RSS and SRS is not very high. Simulation study also indicates that coverage probabilities of prediction intervals are very close to the nominal coverage probabilities. Proposed inferential procedure is applied to a real data set.
İstatistik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır