turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Mart 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Set-Valued Quasiconvex Risk Measures

Çağın Ararat
Department of Industrial Engineering, Bilkent University, Türkiye

Set-valued risk measures are defined naturally in environments where it is necessary to measure the risk of a random vector. In this talk, we consider set-valued risk measures that are defined as compositions of two set-valued functions. This class of risk measures is rich enough to cover many examples of the systemic risk measures studied in the recent literature. We pay special attention to the properties of the constituent set-valued functions that guarantee the quasiconvexity of the composite risk measure. It turns out that the so-called natural quasiconvexity property, an old but not so well-known property between convexity and quasiconvexity, plays a key role in the study of these risk measures. The main results provide dual representations for quasiconvex, naturally quasiconvex and convex compositions in terms of the dual functions of the constituents.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır