turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2018, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Classifications of Representations of Leavitt Path Algebras

Ayten Koç
İstanbul Kültür University, Türkiye

LPAs (Leavitt Path Algebras) of directed graphs were defined in 2004 by Ara-MorenoPardo and Abrams-Aranda Pino as algebraic analogues of graph C*-algebras (defined in the 80’s). However, their roots go back to Bill Leavitt’s work in the 60’s. The interesting subclass of LPAs with finite GK (Gelfand Kirillov) dimension were identified and investigated by Alahmedi-Alsulami-Jain-Zelmanov in 2012-2013. They include finite dimensional algebras (GKdim=0), locally finite dimensional LPAs (GKdim≤ 1), the Jacobson (or the algebraic Toeplitz) algebra and algebraic quantum spheres of every dimension. We will start with the relevant basic definitions, give several examples and mention some of the connections between the algebraic properties of LPA and the combinatorics of the underlying digraph. The rest of the talk will be on the classifications of finite dimensional representations of LPAs and arbitrary (including the infinite dimensional ones) simple representations of LPAs of polynomial growth, as time permits.
Cebir İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır