turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Nisan 2018, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Singular Integral Operators and New Multipliers in terms of Fractional Derivatives

Deniz Karlı
Işık University, Türkiye

Probability Theory presents tools to study singular integral operators and analytically difficult problems by means of stochastic processes. One such problem is to determine a general class of multipliers and so the bounded operators on function spaces. In this talk we will use a discontinuous process, namely a symmetric stable process, to show boundedness results of extended versions of classical singular integral operators. We will define Littlewood-Paley operators arising from this process and discuss the corresponding multipliers which are studied in [2]. We will introduce versions of intermediate operators appearing in the Littlewood-Paley Theory and show our recent boundedness results in [1]. Finally we will discuss the relation between these new operators and fractional derivative in its integral form and discuss multipliers defined in terms of fractional derivatives.
Analiz İngilizce
Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır