turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mart 2018, 13:30


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Finite free probability

Mohan Ravichandran
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Free probability, introduced by Voiculescu in the early 1980's is a general method to study asymptotic statistics of random matrices. It also provides a parallel theory of probability with the notion of independence replaced by so called 'freeness'. Research over the the last three decades has shown the existence of 'free' analogues of results ranging from central limit theorems to the existence of Brownian motion to De Finetti type theorems in free probability. Freeness however does not exist in finite dimensions and as such free probability is inherently qualitative in the results it yields for random matrices. In 2015, Adam Marcus proposed a theory called 'finite free probability' that seems capable of providing non-asymptotic results. There are several questions that are wide open in this new setting and I will mention some current work of mine that seems to clarify at least one of them.
Matematik İngilizce
Galatasaray Üniversitesi, FEF 7

gsu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır