turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Kasım 2017, 15:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Prescribing coefficients of invariant irreducible polynomials

Giorgos Kapetanakis
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

Let F_q be the finite field of q elements. We define an action of PGL(2,q) on F_q[X] and study the distribution of the irreducible polynomials that remain invariant under this action for lower-triangular matrices. As a result, we describe the possible values of the coefficients of such polynomials and prove that, with a small finite number of possible exceptions, there exist polynomials of given degree with prescribed high-degree coefficients. The speaker is supported by TÜB ̇ITAK Project 114F432.
Cebir İngilizce
TB 130

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır