turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Kasım 2016, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On Nonsolvable Groups Whose Prime Degree Graphs Have Four Vertices and One Triangle

Roghayeh Hafizieh
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

There is a large literature which is devoted to study the ways in which one can associate a graph with a group, for the purpose of investigating the algebraic structure using properties of the associated graph. Let G be a finite group. The prime degree graph of G, denoted by ∆(G), is an undirected graph whose vertex set is ρ(G) and there is an edge between two distinct primes p and q if and only if pq divides some irreducible character degree of G. In general, it seems that the prime graphs contain many edges and thus they should have many triangles, so one of the cases that would be interesting is to consider those finite groups whose prime degree graphs have a small number of triangles. In this talk we will consider the case where for a nonsolvable group G, ∆(G) has only one triangle and four vertices.
Grup Teorisi İngilizce
Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır