turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Ekim 2016, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Fatou Components of Polynomial Skew Products in Dimension 2

Jasmin Raissy
Institut de Mathematiques de Toulouse, Fransa

The Fatou set of a holomorphic endomorphism of a complex manifold is the largest open set where the family iterates of the map form a normal family, and a Fatou component is a connected component of the Fatou set. We investigate the description of Fatou components for polynomial skew-products in two complex variables. The non-existence of wandering domains near a super-attracting invariant fiber was shown by Lilov, and the geometrically-attracting case was studied by Peters, Vivas and Smit. In collaboration with Astorg, Buff, Dujardin and Peters we proved that wandering domains can exist near a parabolic invariant fiber. I will present these results and, if time allows it I will also report on some recent results, obtained in collaboration with Peters, on the remaining case, namely the dynamics near an elliptic invariant fiber.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır