turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Haziran 2016, 13:30


Çankaya Üniversitesi Araştırma Seminerleri

Non-integer variable order dynamic equations on time scales involving Caputo-Fabrizio type differential operator

Mehdi Nategh
..., İran

In the present paper, having a look at the anomalous diffusion phenomena, by extending the concept of fractional differential operator of Caputo-Fabrizio type, to include a class of variable orders, a time-scale counterpart of the non-integer order differential operator is introduced. Implementing the measure theory on time scales and introducing Dirac delta functional, based on the left density property of a given point, it has been deduced that, regarding left density property of a point, the both limit cases, namely, when the order is approaching 0 or 1, give the well-known delta-derivative and a shifted zero-th derivative respectively. By making use of the Laplace transform and direct delta-calculus based approach, the associated integral for constant and variable orders are discussed. To illustrate the theory, some dynamic equations on time scales are studied and a dynamic problem, which governs a class of viscoelastic oscillation phenomena and involving the new introduced derivative is studied.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Matematik Bölümü, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır