turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Kasım 2015, 15:00


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

Dev Dalgaların Dalgacık (Wavelet) Dönüşümüyle Erken Tespiti

Cihan Bayındır
Işık Üniversitesi, Türkiye

Dev dalgalar lineer olmayan dalga mekaniğinin birer unsurları olarak çeşitli bilim dallarınca incelenmektedir. Bu dallardan ikisi hidrodinamik ve optiktir. Çeşitli deneyler aracılığıyla dev dalgaların bu branşların inceleme alanları olan akışkan ve optik sahalarda varlıkları ispatlanmıştır. Her ne kadar optikte sinyal iletimini sağlamak için dev dalga oluşumu istense de, açık denizlerde dev dalgaların etkisi yıkıcı olmaktadır. Dev dalgalar sebebiyle ölümle sonuçlanan birçok gemi ve açık deniz platformu kazası kayıtlara geçmiştir. Dolayısıyla dev dalgaların erken tespiti benzer kazaların önlenmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada dalgacık dönüşümlerinin dev dalgaların erken tespitindeki olası kullanımı ve Fourier dönüşümlerine göre avantajları irdelenmiştir. Bu amaçla bünye denklemi olan lineer olmayan Schrödinger denkleminin kaotik benzetimi yapılmış ve bu sahada dev dalgalar oluşmadan önce V-şeklinde üçgensel dalgacık tayfının oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Önerilen yöntem Fourier tayfı erken tespiti yöntemine göre olası lokasyon ve ardışık dev dalgalar arası mesafeleri saptayabilmektedir. Bu sonuçlarla uzaktan algılama yöntemleriyle veya sahada gemi gövdesine monte ölçüm cihazlarıyla yapılan dev dalga erken tespit teknolojisinin kuramsal altyapısı geliştirilebilir.
Uygulamalı Matematik Türkçe
Fen-Edebiyat Fakültesi B1-226, 2. Kat

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır