turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Burs

TÜBİTAK 1001 Projesi Bursiyer İlanı

Harmonik Gönderimler, Afin Manifoldalr ve Bilişim Geometrisine Uygulamaları adlı TÜBİTAK projemin bilişim (information geometri) çalışmak üzere 2 yıl süre için yüksek lisans ya da doktorasına geometri (manifoldalr üzerinde) alanında devam eden, bursiyer öğrenci alınacaktır. Diferansiyel Geometrik hesaplamaları bileni matematiksel olasılık teorine hakim tercihan Mathematica Programını kullanabilen Fizik öğrencileri de bursiyer olabilir. Ancak bursiyer öğrenciden en az ayda bir kere Hitit Üniversitesine gelmesi, aynı zamanda Ankara'da yapılan seminerlere düzenli olarak katılması ve sunum yapması beklenmektedir. İlgilenen adayların detayları CV'lerini ve referanslarının (en az 3 Öğretim Üyesi) iletişim bilgilerini fsimsir@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Bilişim geometrisi Öklid olmayan geometrinin fikirlerinin olasılık teoresine uygulanmasıdır. Dolayısıyla, bu yeni yöntemin bilişim bilimleri, fizik ve istatistikte pek çok uygulamaları mevcuttur. İstatistik, olasılık ve bilişim teoresinde yer alan pek çok yapı, olasılık ölçümleri uzayını, bir Riemann metriği ve afin konneksiyonlar ailesi ile donatılmış bir türevlenebilir manifold olarak görmek suretiyle diferansiyel geometride yer alan yapılar şeklinde ele alınabilir. Fisher metriği verilen iki olasılık dağılımı arasında mesafeyi tanımlayan en doğal metriktir. Projede çeşitli eğrilik hesaplamaları yapılacaktır.

fmuazzezsimsir@hitit.edu.tr

turkmath.org   09.03.2015

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır