turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Doktora Sonrası

Postdoc Position on "Multifaceted Dynamics of Janus Oscillator Networks"

A new project funded by TÜBİTAK awarded to Deniz Eroglu of NODDS research group for the period of 2019-2022. The position is open for applications for positions of postdoctoral researcher. The project will be oriented to study dynamics of phase oscillators on complex networks and apply the theory on the applications of spintronics systems and the counter- rotating flagella in the cells. Applicant should hold a PhD degree in mathematics, physics or computer science and proven experience at least in one of the following: - Collective behavior of phase oscillators - Reduction techniques for the Kuramoto oscillators - Physics of spin systems - Mathematical modelling of biological systems Applicant must be proficient in English language both written and spoken. Scholarship is 6500 Turkish Lira/month. Starting date is Feb 1, 2020 and the position is for one year with possible extension. Application deadline is Dec 15, 2019. Please, include a cover letter and CV in your application and send it to deniz.eroglu@khas.edu.tr.

İlanın Web Sayfası

deniz.eroglu@khas.edu.tr

turkmath.org   11.11.2019

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır