HABERLER

ok Türk Matematik Derneği TÜBİTAK Başkanlığına Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri hakkında bir mektup gönderdi

Türk Matematik Derneği, 2015 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Esasları'nın 3. maddesindeki 'Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri' için kişisel başvuru esastır ifadesi hakkında Türk Matematik Derneği Yönetim Kurulu'nun görüşlerini iletmek üzere 3.11.2014 tarihli bir mektup gönderdi.

Mektupta,

Yönetim Kurulumuz maddenin bu şekliyle, ödüllendirilmeyi hak eden bilim insanlarının ödüllendirilmesinin önünde bir engel teşkil ettiği düşüncesindedir. Bu düşüncenin en önemli dayanağı, genel olarak bilim insanlarının ve özel olarak Matematik alanında araştırmalarını yürüten araştırıcıların büyük çoğunluğunun sahip oldukları tevazudur. B...Detay »

18.11.2014_11:16

admin

ok Türk Matematik Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Türk Matematik Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı 26 Eylül 2014 tarihinde dernek Merkezinin bulunduğu Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezinde yaklaşık 30 üye ile gerçekleştirildi. Genel kurul öncesi Prof.Dr. Alp Eden Bir Dava Adamı Kerim Erim adlı bir konuşma yaptı. 
Yapılan oylamalar sonucunda yeni kurullar aşağıdaki gibi belirlendi.
Yönetim Kurulu

Asli Üyeler

  • Prof. Dr. Betül Tanbay (Genel Başkan), Boğaziçi Üniversitesi
  • Prof. Dr. Ayşe Berkman (2. Başkan), Mimar Sinan Üniversitesi
  • Doç. Dr. Tunç Mısırlıoğlu (Genel Sekreter), İstanbul Kültür Üniversitesi
  • Doç. Dr. ...Detay »

03.10.2014_15:09

admin

ok Geleneksel turkmath.org sıralamaları 2014 belli oldu

Her yıl Eylül ayında bir önceki yılın verileri kullanılarak hazırlanan çalışma, Thomson Reuters'in SCI-EXPANDED veritabanından 1980-16.7.2014 tarihleri arasında Türkiye adresli teorik ve uygulamalı matematik ayrımı yapılmadan makaleler sorgulanarak elde edilen verilerden derlenen sıralamaları içermektedir.

Sıralamalara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir.

UYARI: Burada verilen istatistikler SADECE bir DURUM TESPİTİ olup Thomson Reuters'ın veritabanlarından yukarıda verilen sorgu kullanılarak elde edilmiştir. Farklı veritabanları, farklı indeksler ve farklı sorgular farklı sonuçlar verir. Kurumlar sıralamalarında aynı kurumun farklı...Detay »

05.09.2014_15:17

admin

ok Türk Matematik Derneği 2014 Yılı Tespitler ve Öneriler Raporu

Türk Matematik Derneği 2014 yılı raporu, dünyada ve ülkemizdeki matematiksel arştırmaların genel durumu ile
ilgili tespitler ve Türkiye’de yürütülmekte olan araştırmaların daha geliştirilmesi için öneriler içerir. Raporun tamamına ekteki bağlantıdan ulaşılabilir.

Detay »

18.07.2014_16:50

admin

ok Hayri Körezlioğlu Araştırma Ödülü (2013) Yeliz Yolcu Okur a Verildi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yeliz Yolcu Okur Matematik Vakfı tarafından ilk kez 2012 yılında verilmeye başlanan Hayri Körezlioğlu Araştırma Ödülü'ne 'Malliavin Kalkülüs ve Finans Matematiğine Uygulamaları alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı layık görülmüştür.

Bu ödül Dr. Y. Yolcu Okur'a 25 Mart 2014 tarihinde ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü, Seminer Odası'nda saat 15:30'da yapılacak törenle verilecektir. Belirtilen gün ve saatte Dr. Y. Yolcu Okur 'Hisse Senedi Fiyatları için Yeni bir Stokastik Süreç' başlıklı bir de seminer verecektir. Konuşmasının özeti aşağıdad...Detay »

06.03.2014_15:46

admin

ok İkeda Araştırma Ödülü Hamza Yeşilyurt'a verildi

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Y. Doç. Dr. Hamza Yeşilyurt Matematik Vakfı tarafından 2002 yılından bu yana verilen 'Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü'ne “Mock teta fonksiyonları” konusunda matematiğe yapmış olduğu katkılarından dolayı layık görülmüştür. Bu ödül Dr. H. Yeşilyurt'a 27 Şubat 2014 tarihinde ODTÜ Matematik Bölümü, Masatoshi Gündüz İkeda Seminer Odası'nda saat 15:30'da yapılacak törenle verilecektir.

Belirtilen gün ve saatte Dr. H. Yeşilyurt “Ramanujan'ın 3. dereceden mock teta fonksiyonları için vermiş oldugu bazı denklemler” başlıklı bir de seminer verecekti...Detay »

18.02.2014_16:03

admin

ok Matematik Dünyası Dergisinde Devir Teslim

2003 yılından beri Matematik Dünyası dergisinin editörlüğünü yürüten Ali Nesin, derginin 2013-IV sayısı ile editörlük görevinden kendi isteği ile ayrılmış olup Matematik Dünyası dergisinin editörlüğünü 2014 yılından başlayarak 3 yıl süre ile Alp Bassa, Ayhan Günaydın, Özcan Kasal, Özgür Kişisel ve Özer Öztürk yürüteceklerdir.

Bu devir teslim nedeniyle Türk Matematik Derneği 10 Ocak 2014 tarihinde bir tören düzenledi. Törende TMD başkanı Betül Tanbay ve Alp Eden günün anlam ve öneminine dair konuşmalar yaptılar. Konuşmalar sonunda Betül Tanbay'ın yaptığı ve üzerinde MD ve Ali yazılı pasta ikram edildi.Detay »

12.02.2014_15:32

admin

ok Hayri Körezlioğlu Araştırma Ödülü (2012) Mine Çağlar'a Verildi

Koç Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mine Çağlar Matematik Vakfı tarafından ilk kez 2012 yılında verilmeye başlayan Hayri Körezlioğlu Araştırma Ödülü ne Stokastik Akışlar ve Finans Matematiği alanlarında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı layık görülmüştür. Bu ödül Dr. M. Çağlar'a 25 Mart 2014 tarihinde ODTÜ Matematik Bölümü, Masatoshi Gündüz İkeda Seminer Odası'nda saat 15:30'da yapılacak törenle verilecektir.(a)
Belirtilen gün ve saatte Dr. M. Çağlar Hisse Senedi Fiyatları için Yeni bir Stokastik Süreç başlıklı bir de seminer verecektir. Konuşmasının özeti aşağıdadır ve herkes davetlidir.
Dr. Mine Çağlar Lisans derecesini...Detay »

15.11.2013_12:12

admin

ok Mathematicians Database (Turkey)

turkmath.org ülkemizin mevcut matematikçi potansiyeli hakkında bir fikir edinmek amacıyla bir veritabanı çalışması başlatmıştır. Veritabanına girişler bireysel yapıldığı gibi bir birimdeki matematikçilerin verileri bir kişi tarafından ayrı ayrı da girilebilir. Veritabanına girilen veriler anında grafiklere yansımaktadır. Yanlış ve çift girişleri ayıklamak amacıyla zaman zaman verilerin doğruluğu kontrol edilip gerekli revizyon yapılacak ve kayıtların düzenli olarak belirli zamanlarda güncellenmesi sağla...Detay »

21.10.2013_12:02

admin

ok Türk Matematik Deneği Ankara Şubesi Genel Kurulu yapıldı

Türk Matematik Deneği Ankara Şubesi Genel Kurulu 28 Eylül 2013 günü saat 14:00'da yapıldı.
Yönetim Kurulu: Osman Tuncay BAŞKAYA (Başkan), A. Okay ÇELEBİ (2. Başkan), Abdullah ÖZBEKLER (sayman), Ümit AKSOY (sekreter) ve Ağacık ZAFER (Üye) olarak belirlendi.Detay »

21.10.2013_09:28

admin