turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Üniversitelerimizin Matematik Bölümleri Üzerine
Ünal Ufuktepe ve Necla Kayaalp

admin 12.09.2013

 

Avrupada kayıtlara geçen ilk resmi üniversite, kuruluş yılı 1088 olan Bolognia Üniversitesi, Osmanlıda Darülfunun (1863), Türkiye Cumhuriyetinde ise İstanbul Üniversitesidir (1933). Yaklaşık bin yıllık süreçte üniversiteler köklü dönüşümler geçirmiş, sayıları milyonları geçmiştir. “En iyi üniversite” sıralaması bu açıdan önem kazanmıştır. Üniversitelerin nitelik yönünden akademik değerlendirmeleri konusunda ise tartışmalar henüz sonuçlanmış değildir. Bu çalışmada ülkemizdeki üniversitelerin matematik bölümlerinin on yıllık süreçteki performanslarına yer verilmekle birlikte, geleceğin matematik bölümlerine dair öneriler de yer almaktadır.

(Yazının tamamı ekteki dosyadadır)

Ek Belge
 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır